Create PDF Email Drukuj

Setery angielskie - historia hodowli w Polsce

Last revised:
never
Hits:
1644

Answer

    Na terenie całej Polski myśliwi lubili polować z rasowym brytyjczykiem jednak największą popularnością wyżły cieszyły się na południowo-wschodnich terenach Polski. Na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska sporą popularnością cieszyły się wyżły niemieckie, w Małopolsce - gończe i ogary - inne niż teraz.

    Na długo przed I wojną światową w seterach angielskich rozmiłowali się lwiowiacy, a sprzyjały temu okolice Lwowa - rozległe, lecz ciężkie ziemie Podola, gdzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni utrzymywały się niezliczone gatunki ptactwa, Przeważająca część seterów była w rękach właścicieli ziemskich i kadry oficerskiej, mniejsza liczba trzymana była przez urzędników i kupców. Podczas wielu lat zaborów i wojen, większość z tych psów zginęła lub została bezceremonialnie skonfiskowana przez najeźdźców i wywieziona za granicę. W większości byty to psy reprezentujące bardzo wysoki poziom, pojawiały się wśród nich nawet importy z Anglii, noszące przydomki hodowli "Lingfieid" i "Beorcham", o których wspomniałam wcześniej. W kilka lat po wojnie, już w 1927 roku, odbyła się Wystawa Łowiecka we Lwowie, na której Małopolskie Towarzystwo Łowieckie zdołało zaprezentować cudem wyszukane i oznaczone ponad 130 sztuk psów myśliwskich, wśród nich siedem seterów angielskich o doskonałym eksterierze, które otrzymały trzy złote i trzy srebrne medale. Najlepszym z nich był półtoraroczny "HOCK" - maści blue belton, pochodzący z hodowli p. Koźmian-Reichera.

    Pierwszymi importowanymi po l wojnie światowej do Polski seterami angielskimi były: Surprise ROUGE (DANTON x DŻARDŻI) hod. Sołowiow z Moskwy, wł. B. Przychodźko oraz CHOCK of Athenian (ACTAN of Athenian x MYRA) z hodowli włoskiej, wt. Koźmian-Reicher. Rok później na wystawie pojawił się KUNIGAS (FRANC de Guerveur x IRIS z Romowe) imp. Francja z hodowli C. Legera, wł. Stefan Piłsudski. Duże sukcesy wystawowe odnosiła również para psów FLOKS (DICH x ASTRA) hod. Ocetkiewicz, wł. Sosonka i ALFA (DICK x LEDA) wł. Skoczewski. FLOKS byt również doskonałym psem użytkowym, gdyż zwyciężył kolejno na Fieid Triasach zorganizowanych w 1932 roku przez Towarzystwo Hodowli Psów Myśliwskich (THPM) i przez Klub Setera Angielskiego.

    Na wystawie psów zorganizowanej latem 1932 roku przez THPM pod przewodnictwem p. Maurycego Trybulskiego, zaprezentowano już jedenaście seterów angielskich, wśród nich błyszczał FRANC de Guerveur (DINACH des Hairies x BY de Malville) hod. C. Legerz Francji, wł. S. Piłsudski. Na Fieid Trialsach zorganizowanych w dniu 22.IV.1934 roku przez Pointer Klub w Polsce zaprezentowano następujące setery angielskie: Romowa ERA (FRANC de Guerveur x MUSA) hod. S, Piłsudski, wt. B. Gołębiowski; Surprise GRAAL (FLOKS x Surprise ROUGE - "Meg") hod. B. Przychodźko, wł. Z. Czajkowski; Surprise GEM - "Dżem" - brat GRAALA wt. Z. Tarnowski; LORD (CHOCK x AZA) hod. R. Radowiecki, wł. P Chrzanowski i DŻOK (FLOKS x DIANA) hod. W. Góra, wł. J. Skarżyński.

    Ostatnią imprezą kynologiczną przed wybuchem II wojny światowej była Wystawa Psów zorganizowana w dniach 14-16 maja w 1938 roku na Dynasach. Sędziował m.in. słynny hodowca pointerów W. Marr. Na tej wystawie wyraźnie przodowały dwie psiarnie: "Surprise" i "Splendor", gdyż wszystkie nagrodzone psy pochodziły z tych hodowli. Wybuch wojny pokrzyżował plany hodowlane i praktycznie zaprzepaścił cały wieloletni dorobek kynologów.

    Tuż po zakończeniu działań wojennych hodowla psów rasowych oparta była wyłącznie na osobnikach, które cudem ocalały. Wiele pięknych seterów miało najprawdopodobniej doskonałych przodków, ale ponieważ były to często psy znalezione przypadkiem, dosłownie na ulicy, ich rodowody pozostały zagadką, nieznani byli też właściciele. Sytuacja ta sprawiła, że zaistniała konieczność założenia tzw. Księgi Wstępnej, do której wpisywano wszystkie psy zgodne ze wzorcem, ale niewiadomego pochodzenia.

    Pierwsze importy przyjechały z Anglii. Były to psy przekazane w darze dla Polskiego Związku Kynologicznego przez płk. Stanisława Nowickiego; m.in.: BUSS oraz Pollink Secession LADY. Kilka dobrych eksterierowo anglików uratował też A. Brudnicki prowadzący hodowlę "Splendor". Psy te kojarzone między sobą dały dość szybko wyrównane pod względem eksterierowym potomstwo, m.in.: BUSS II (BUSS x Pollink Secession LADY) i Mazovia GLORY (Splendor KARO - DUKAT x Pollink Secession LADY). W niedługim czasie importowano ze Szwecji doskonałego eksterierowo psa, tricolorowego setera Osterlen's MASTER (Petersiunds KOSAK x Osterlen's HOBBY III), który okazał się później doskonałym reproduktorem silnie przekazującym swe cechy nawet z nienajlepszymi eksterierowo sukami. Jeszcze dzisiaj można doszukać się tego psa w liniach mających przydomek "znad Hopfera", "z Wodaczy".

    W tym czasie na ringach prezentowane były m.in. takie psy, jak: WERS Wielokropek (BEJ x DAMA LEDA Bellaport) AZDYK i ADMIRAŁ Corab (Ch. ASTOR z Topolowej Alei x JUNA-DINA z Wodaczy), Ch. BARON znad Hopfera oraz importowany z Niemiec COX von don Alfredo (Zw. Świata GAJUS v. Spittelground x ASTRID von don Altredo). Jednym z najpiękniejszych psów w tym czasie byt Ch. ASTOR z Topolowej Alei (ur. 1964 r.).


Kategoria

Komentarze (0)

Zapisz sie do RRS feed tego komentarza

Napisz Komentarz

Musisz sie zalogowac aby dodac komentarz, zarejestruj sie jesli jeszcze nie masz konta

busy

Kto na stronie?

Now 3 guests online

Kto na Chacie?

Nikt nie chatuje, bądź pierwszy

Znalazłeś błąd? Masz sugestię? Wyślij!Secured by Siteground Web Hosting